Abdomimoplasti

ABDOMİNOPLASTİ NEDİR?

Karın bölgesinde düzensiz ve aşırı kilo alıp verilmesi sonucunda oluşan estetik olarak hoş durmayan görünümü düzeltmek amacıyla yapılan karın germe operasyonudur. Bu durumun yanı sıra hamilelik sürecinde beklenenden daha fazla kilo alan kişilerde, üç veya daha fazla doğum yapan kadınlarda karın bölgesi deformasyonları sıkça görülmektedir. Bu durum tek bir ameliyatla, kolayca estetik görünümlü düz bir karına dönüştürülebilir.


KARIN GERME AMELİYATI KİMLER İÇİN UYGUNDUR?

Karın bölgesindeki sarkma, buruşma, bu bölgede yağ birikimi olup bu durumdan diyet ve çeşitli egzersizlerle kurtulamayan yetişkin erkek ve kadınlar abdominoplasti için uygun adaylardır. Kronik hastalıkları olup, anesteziye uygun olmayan adaylar için bu operasyon önerilmemektedir.


KARIN GERME AMELİYATI NASIL YAPILIR?

Karın germe işlemi işlemin detayına ve uzunluğuna göre 1-2 saat gibi kısa sürebileceği gibi 2-4 saat süren abdominoplasti işlemleri de vardır. Genel anestezi altında iki kalça kemiği arasında bir kesi yapılır. Karnın vücudun diğer bölümleriyle temasını engellemek amacıyla ikinci bir kesi daha yapılır. Alttaki kasları vurgulamak amacıyla karın bölgesindeki deri dokusu her taraftan kaburgalara doğru gerilir. Ortaya çıkan karın kasları yeni halleriyle dikilir ortada bir araya getirilerek üstteki deri aşağı doğru çekilir ve gerilir. Bu işlemden sonra göbek deliği dikilir ve yeni yerine sabitlenir. İşlem kısaca böyle sona erer.


ABDOMİNOPLASTİ AMELİYATI SONRASINDAKİ SÜREÇ

Hasta karın germe ameliyatından sonra 1-2 gün hastanede kalır. Hastalar operasyon sonrasında bu operasyona özel olarak hazırlanan korseyi en az 1 ay boyunca giymelidir. Bu mükemmel sonuç için kritik öneme sahiptir. Ameliyatın ikinci günü yardımsız bir şekilde yavaş yavaş yürünebilir. Ameliyat sonrasında dikişlerde hissedilecek olan hafif ağrılar doktorun verdiği ağrı kesiciler ile hafifletilir. Ameliyat sonrası banyo yapılabilir ve gündelik rutinlere hızlı bir şekilde dönülebilir. 1 hafta sonunda dikişler alınır, tamamen iyileşme süreci 7 hafta ile 10 hafta aralığındadır. Bu süreden sonra kişi tamamen normal hayatına dönebilir.


ABDOMİNOPLASTİ SONRASI HAMİLELİK

Karın germe operasyonlarında kadınların en büyük endişesi bu operasyon sonrasında hamile kalmanın herhangi bir komplikasyon veya probleme neden olup olmayacağıdır. Fakat böyle bir durum söz konusu değildir. Endişelenmeyin! Doktorunuzla yapacağınız görüşme ile ameliyattan ne kadar sonra hamile kalmanın mümkün olabileceği belirlenebilecektir.


KARIN GERME AMELİYATI SONRASI İZLER KALICI MIDIR?

Malesef karın germe ameliyatı iz bırakacaktır. Fakat bu iz bikini bölgesinin altında kalacağından dışarıdan gözükmeyecek hatta bir süre sonra renkler soldukça izler de kaybolmaya devam edecektir.


AMELİYATIN RİSKLERİ NELERDİR?

Her cerrahi işlem gibi bu işlem de risk taşır. Çeşitli faktörler bu riskleri arttırabilir. Operasyon öncesi bu risk analizi yapılarak bilgilendirileceksiniz.


AMELİYAT SONRASI TEKRAR SARKMA,BURUŞMA,YAĞLANMALAR OLABİLİR Mİ?

Dikkat edilmediği takdirde; aşırı kilo alıp verildiğinde veya gebelik süreci sonrası tekrardan bu problemler doğal olarak ortaya çıkabilmektedir.