Blefaroplasti

BLEFAROPLASTİ NEDİR?

Blefaroplasti alt ve üst göz kapaklarındaki fazla kas, yağ ve deri dokularının çıkartılarak göz çevresi bölümlerinin gerginleştirilmesi işlemidir. Bu cerrahi işlem sonucunda sarkmış, içe veya dışa dönmüş üst ve alt göz kapakları, fazla yağdan dolayı oluşan göz altı torbalanmaları ve göz çevresi kırışıklıkları düzeltilebilir.


BLEFAROPLASTİ NASIL YAPILIR?

Göz kapağı içinden yapılan kesi ile göz altı torbalarının çıkarılma işlemi temeliyle yapılmaktadır. Fazla yağ ve deri dokusunun alınmasını gerektiren durumlarda kirpik diplerinden kaz ayağına kadar farklı teknik veya teknikler kullanılabilir. İşlem lokal anestezi uygulanarak yapılabilir. Ameliyat sonrası iki hafta içerisinde oluşacak şişlikler kaybolacaktır. Ameliyat sırasında kullanılan dikişler ameliyattan dört gün sonra alınacaktır.


ÜST GÖZ KAPAĞI ESTETİĞİ NASIL YAPILIR?

Göz kapağının sarkması durumunda yapılacak ameliyat; göz kapağına uygulanacak kesi sonrası fazla deri ve kas dokusunun uzaklaştırılmasına dayanır. Göz kapağı çizgisinden uygulanan bu operasyon sonrasında iz oluşmaz. Canlı ve genç bir görünüm elde etmek için ideal bir yöntemdir.


ALT GÖZ KAPAĞI ESTETİĞİ NASIL YAPILIR?

Gençlik döneminde elmacık kemiğindeki yağ torbacıkları yaşlanma ve yer çekimi dolayısıyla aşağı doğru kayar ve bunun sonucu olarak göz kapakları da çöker ve ağız çevresindeki gülme çizgileri daha da derinleşmeye başlar. Sarkan yağ torbacıklarının endoskopik olarak askıya alınması bu sarkan yağ yastıkçıklarının estetik operasyonudur. Bu operasyon sonucu alt göz kapağına işlem uygulanması gerekmeyebilir. Aksi durumda fazla deri ve kas daha sonra kesilerek deriden çıkarılır ve işlem tamamlanır.


BLEFAROPLASTİ SONRASI İYİLEŞME SÜRECİ

Ameliyattan sonra ameliyat bölgesine antibiyotik içeren göz merhemi ve buz uygulaması yapılır. Hasta 2-3 saat boyunca gözetim altında tutulur. Ameliyat sonrası gözleri kapatmaya veya bantlamaya gerek yoktur. Hasta herhangi bir sorunla karşılaşmazsa hastanede yatmasına gerek yoktur, aynı gün taburcu edilebilir. Taburcu olduktan sonra en az 2-3 gün buz tedavisine ara ara devam edilmesi önemlidir. Bunun dışında bir hafta boyunca sabah ve akşam ameliyat bölgesine antibiyotikli merhem sürülmelidir. Ameliyat sonrası 2-3 günlük süreç dinlenerek geçirilmelidir. Ameliyattan sonraki 4-5 güne kadar bölgeye su temas ettirilmemelidir, 1 hafta sonra dikişler alınır ve sonrasında ekstra bir bakım gerektirmeyen sürece girilir. Genel olarak üçüncü günden sonra hastalar herhangi bir sorun yok ise gündelik hayatına, bir haftanın sonunda da fiziksel aktivite gerektiren işlerine dönebilirler.


BLEFAROPLASTİ KİMLER İÇİN UYGUNDUR?

Bu işlem 30 yaş ve üzeri göz altında torbalanma veya gözlerinin alt ve üst kapaklarında sarkma olan hastalar için uygundur.


AMELİYAT SONRASI SÜREÇ ZOR MUDUR?

Korkulanın aksine ameliyat sonrası dönem zorlu değildir. Ameliyat bölgesinde hafif şişlik ve morluk dışında önemli bir problem olması beklenmez.


BLEFAROPLASTİ SONRASI İZ KALIR MI?

Alanında uzman bir cerrahın yaptığı operasyon sonucunda iz kalma ihtimali çok düşüktür veya görünmeyecek kadar azdır.