Mide Kelepçesi

MİDE KELEPÇESİ YÖNTEMİ

Bu cerrahi yöntemde midenin üst bölümüne yaklaşık 25-30 cc’lik hacim oluşturacak silikon bir bant takılır. Bu banda kelepçe adı verilir. Operasyondan 4-6 hafta sonra bir enjektör yardımıyla hazneye sıvı verilerek kelepçe şişirilir ve üst mideden alt mideye geçiş daraltılır. Kelepçenin çapı istenildiği zaman cilt altına yerleştirilen port sayesinde kolayca ayarlanabilir. Hasta ideal kilolara ulaştığında bant gevşetilir. Sindirim sisteminde herhangi bir anatomik değişiklik yapılmadığından dolayı geri dönüşümü mümkün olan bir yöntemdir.

Mide bandı geri dönüşümlü bir operasyon olduğu için birçok hasta için ilk tercih bu operasyondur. Hasta psikolojik olarak hazırsa, operasyonun ardından ideal kilosuna ulaştıktan sonra beslenme tarzına dikkat edecekse, bu yöntem yardımıyla 2 yıl içerisinde fazla kilolarının %60’ını verebilir.

Operasyondan sonra midede oluşan darlık nedeniyle kusma, alerjik reaksiyonlar, enfeksiyon, ülser oluşumu, fıtık veya kelepçenin kayması ya da midenin içine girmesi gibi komplikasyonlar görülebilmektedir