Otoplasti

OTOPLASTİ NEDİR, KİMLERE UYGULANIR?

Normalden farklı gözüken, açık şekilde bulunan kulaklara halk ağzında “kepçe kulak” denir. Bu durum insanların özgüvenini ve yaşam kalitesini oldukça düşürmektedir. Genellikle doğuştan gelen bir durumdur. Ameliyatsız kalıcı bir çözüm mümkün görülmemektedir. Bu sebepten kulak yapılarının fazla çıkık olması ve buna bağlı olarak ortaya çıkan kendini rahat hissetmeme şikayeti ile gelen hastalara kepçe kulak estetiği yapılır.


KEPÇE KULAK ESTETİĞİ ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Kulak estetiğinde de diğer tüm estetik ameliyatta olduğu gibi birden çok yöntem vardır ve bunlar uygulanır. Bu noktada hastanın hangi ameliyat türü için uygun olduğuna doktorla istişare edilerek karar verilir, sonrasında bu yöntemlerden biri veya birden fazlası kullanılacaktır.


KEPÇE KULAK ESTETİĞİ NASIL YAPILIR?

Diğer çoğu ameliyatın aksine bu ameliyatta genellikle lokal anestezi uygulanır. Ameliyat öncesi doktor muayenesi sonrası doktorunuz size nasıl bir müdahale olacağı hakkında net bilgiler verecektir. Genellikle ilk olarak kulak açısı düzeltilmesi ile başlanarak daha sonrasında eğer gerekli ise dış kulak küçültülür. Bazı hastalarda içe açı ile ilgili problem olmadığından dış kulak küçültmesi işlemi ile operasyon sonlandırılabilir.


KEPÇE KULAK ESTETİĞİ SONRASI SÜREÇ

Otoplasti operasyonundan sonra neredeyse hiç ağrı olmaz. Hafif ağrılı süreç yaşayan kişilerde cerrah tarafından uygun görülen ağrı kesicilerle bu problem çözülür. Operasyondan sonra ameliyat edilen kulaklar ilk hafta sürekli olarak yenilenen bandajlarla sarılır. Ameliyatta kullanılan dikişler (eğer kullanılmışsa) kontrolün ilk haftasında alınırlar. Sürecin ilk iki ayı yatarken kulaklarını uygun pozisyonda tutmak için bandaj veya kafa bandı kullanmalıdır. Kulak iki ay içerisinde doku anlamında tamamen iyileşmiş sayılsa da ilk altı ay boyunca çekilme travmasına karşı korunmalıdır.


KEPÇE KULAK AMELİYATI HANGİ HASTALARA UYGULANABİLİR?

Kulak kepçesinin gelişimi bütünüyle tamamlanmış hastalarda uygulanır. Genellikle kepçe kulağın çevresel faktörlerden dolayı çocuklarda yaşattığı psikolojik travmalar nedeniyle 10’lu yaşlardaki çocuklara uygulandığı gibi sonraki dönemde de böyle bir problemi olan kişilere uygulanabilir.


ÇOCUKLARA KEPÇE KULAK ESTETİĞİ UYGULANABİLİR Mİ?

Kepçe kulak estetiği kulak gelişimini tamamlayan herkese uygulanabilir. Genellikle 4-5 yaşından sonra insanların kulak gelişimi tamamlandığından dolayı 4-5 yaşını geçmiş tüm bireylere uygulanabilir.


KEPÇE KULAK ESTETİĞİ SONRASINDA İŞİTME KAYBI OLABİLİR Mİ?

Kulak dışı bir operasyon olup, hassasça bir operasyon yapıldığından işitme kaybı görülmez.


KULAK ESTETİĞİ SONRASI KULAKTA GÖRÜNÜR İZLER KALIR MI?

İşlem yapılan bölümde minimal iz kalabilir fakat bu iz kulağın arkasında kaldığından neredeyse hiç görünmez. Kulak memesi operasyonlarında da bu durum böyledir ve hastayı rahatsız edecek dışarıdan fark edilebilecek bir iz kalmamaktadır.