DHI Tekniği

DHI YÖNTEMİ NEDİR?

Dünya’nın en gelişmiş saç ekim yöntemlerinden birisidir. Basitçe donör bölgeden alınan greftlerin işlem için tamamen özel olarak tasarlanmış kalemlerle hedef bölgeye yerleştirilme yöntemidir. DHI yöntemi için geliştirilmiş bu kalemler sayesinde kanal açma ve kök yerleştirme işlemi diğer yöntemlere göre önemli ölçüde daha hızlı tamamlanır. Üstelik bu yöntem uygulanırken saçın tıraş edilmesine de gerek yoktur. Bu özellik gibi sayısız avantajlar da göz önünde bulundurulduğunda DHI yöntemi en popüler yöntemlerden biri haline gelmiştir. Donör bölgesinde santimetre karede 40 kök ve daha az kök bulunan hastalar zayıf saçlı olarak değerlendirilir. Bu hastalar için DHI yöntemi mükemmel bir tercihtir.


DHI YÖNTEMİ AŞAMALARI NELERDİR?

Saç köklerinin sağlıklı bir şekilde alınabilmesi için lokal anestezi uygulanması ile işleme başlanır. Anestezi uygulanmasından sonra saç köklerinin toplanmasına başlanır. Toplanan saç kökleri hedeflenen bölgeye tek tek 40-45 derecelik açı ile yerleştirilir. Bu işlemde kullanılması için tasarlanan kalem öylesine ince ve keskindir ki sağlıklı hücrelere ve dokulara zarar vermeden bu işlem yapılabilir. Bu yöntem donör bölgeden alınan saçların hiç beklemeden hemen ekilebilme imkanı verir, böylece ekilen köklerin tutma şansı önemli derecede artar. Bu durum mükemmele yakın verimli olması nedeniyle de günümüzde en çok tercih edilen yöntemlerden biri olmuştur. Bu işlemin tamamlanması yaklaşık 6-8 saat aralığındadır. İşlem tamamlandıktan sonra aynı gün kontroller yapılır. İkinci günden itibaren yıkama işlemi başlar ve bu işlemler toplamda sekiz gün sürmektedir.


DHI TEKNİĞİNİN AVANTAJLARI NELERDİR?

  • Kanal açma ve kök yerleştirme işlemleri aynı anda yapıldığından işlem daha kısa sürer.
  • Daha sık ekim yapabildiğinden sonuç çok daha doğal bir görünüm sunar.
  • Köklerin yaşama ve tutunma oranı ve verimi çok daha yüksektir.
  • Hasta nakil sonrası hızla iyileşir.
  • İşlem sırasında tıraş olmaya gerek yoktur.
  • Kesi alanı küçük olduğu için kanama riski minimumdur.


DHI YÖNTEMİNDE YAŞ SINIRI VAR MIDIR?

Genelde saç ekiminde herhangi bir yaş sınırı bulunmamaktadır. Fakat saç dökülmesi genellikle 40’lı yaşlarda görüldüğünden DHI yöntemiyle saç ekimi yaptırmak bu problemi ortadan kaldırır.


SAÇ EKİMİ VE SONRASINDAKİ DURUMLAR

Saç ekimi yapıldıktan sonra yeni saç almak için en az 15 gün süre geçmesi gerekmektedir, bu doğal bir durumdur. DHI yöntemiyle saç ekiminden sonraki 3-4 ay belirgin bir değişiklik olmamasına rağmen sonraki süreçte yeni saçlar hızla çıkmaya başlar ve 9-10 ay içerisinde istenilen sonuca ulaşılır.


DHI SAÇ EKİMİNİN TEKRARLANMASI MÜMKÜN MÜDÜR?

Bu yöntem 6 ay ara ile tekrarlanabilir bir yöntemdir. Bazı durumlarda, ilk seferde yeterli greft alımı imkansızdır, bu durumlarda ikinci seans uygulaması yapılması öngörülebilir.


DHI YÖNTEMİ HANGİ SAÇLARA UYGUNDUR?

Kıvırcık ve aşırı ince saç yapısına sahip kişiler haricinde çoğu saç tipinde bu yöntem uygundur.